«Вогонь в одежі слова» /160 річчю Івана Франка присвячується/



Цими Франковими словами можна об’єднати всі заходи проведені установами культури в час відзначення Дня народження та ювілейного року Великого Каменяра. Творчість Франка – полум’яна, пристрасна, роздмухана найголовнішим вітром життя і звернена сяючими спалахами вперед, у майбутнє, допомагає нам, особливо тепер, коли так тривожно, коли чорні хмари намагаються запанувати над Україною, і тому ми шукаємо порятунку у невмирущих Франкових джерелах, доторкаємося до його чистих помислів, високих поривів, звіряємо з ним свої вчинки.
На Стрийщині ім’я Франка увінчано у пам’яті повними зібрання його творів у бібліотеках і власних книгозбірнях, у назвах  вулиць, у пам’ятниках, стелах, у  посаджених дубах, як вияв великої шани і визнання. Працівники культури провели заходи біля цих пам’ятних місць, зокрема в Стриганцях – біля історичного дуба Івана Франка та стели Іванові Франкові та Тарасові Шевченку, у Ходовичах бібліотекар організувала Франкові читання теж біля стели.
Літературні заходи проведені в усіх бібліотеках району: Франкові читання, літературні студії, поетичні вернісажі, літературні альманахи та творчі посвяти ювілярові юних читачів.
В Гірному відбулася літературна година та презентація виставки «Багатогранність таланту Великого Каменяра».
В Стрілкові проведено поетичну посвяту «У вінок Франкові» та покладання квітів до пам’ятника Каменяреві.
Центральна районна бібліотека присвятила ювілярові «Тиждень Франкових читань», провели ювілейну мозаїку «Іван Франко – розум і серце нашого народу».
Бібліотекар с. Горішнє провела день бібліографії «Багатогранність таланту Великого Каменяра», флеш – моб «Я син народу, що вгору йде», «Чарівний світ казок Івана, а також був літературний портрет «До невмирущих джерел творчості Івана Франка».






Пам’ятник Франкові відновлено у Трускавці


« А як, мільйонів куплений сльозами,
День світла, щастя й волі засвітає,
То чень в новім, великім людськім храмі
Хтось добрим словом і мене згадає»

Саме цими Франковими словами розпочались урочистості з нагоди відкриття та  освячення  відновленого  пам’ятника  Іванові Франкові  у місті-курорті Трускавці. Чому відновленого? Тому що двічі нелюди-манкурти його розбивали… Але  Франко постав у всій красі, у величі, як символ невмирущої слави сина України. Муніципальний хор «Каменяр», тріо бандуристів, солісти  мали  честь  пісенно супроводжувати свято. У  їх виконанні прозвучала пісня, що стала Революційним Гімном «НЕ ПОРА, НЕ ПОРА…», а також чисельні твори на слова Титана думки, Титана праці - Генія, що  допомагає нашому народові осмислювати свої історичні кроки і закликає: «…хоч умри, але не зрадь».  
Пам’яті Франка, як дарунок до 160-річчя від Дня народження  дарував присутнім  славетний, улюблений,  неперевершений  Франкознавець Святослав  Максимчук. Підростає нове покоління, яке вчиться жити і творити, цінувати рідне слово, знати свою історію і пронести гідно призначення найдорощого звання - Синів і Дочок  Рідної України і виконають  Франковий Заповіт: ...НАМ пора для УКРАЇНИ жить… .

На відкритті пам’ятника були присутні директор РЦБС Галина Цуцуп та спеціалісти В. Ільків та Л. Бур. 

Урочистості у Завадові


В Народному домі, музеї «Історія села» відбулися заходи по відзначенню 25-ї річниці Незалежності України. Розпочались вони 23 серпня підняттям Державного Прапора, екскурсії в музеї і продовжились великим святковим концертом.
28 серпня завадчани знову зійшлись, щоб відзначити 160 річницю від дня народження Івана Франка. Зазвичай, розпочали із панахиди біля пам’ятника Франку.
Дійство продовжилося в Народному домі, де присутні прослухали доповідь завідуючої бібліотеки Анни Хвалик про життя і творчість Франка, Тетяни Пальчикевич, активної просвітянки – про перебування Франка в Завадові, а юні декламатори М. Матіїшин, І. Дронь, Н. Яворська читали Франкову поезію. Жіночий ансамбль виконав низку пісень на слова Івана Франка (під керівництвом художнього  керівника Ореста Сиротюка та директора Народного дому Надії Кріль). Зі словом про Франка та вітальним словом до громади звернувся сільський голова Михайло Щудло.
На завершення завідуюча бібліотекою Анна Хвалик презентувала виставку «Франко – Каменяр, мислитель, Титан думки». 

Літературно-музичний вернісаж "Єдність рідної землі - основа нації і держави".

 Зберегти Незалежність, збудувати міцну державу, розвинути і примножити її моральні, культурні і духовні цінності – наш святий обов’язок .
В бібліотеці с.Любинці за участю юних, талановитих читачів та односельчан пройшов літературно-музичний вернісаж "Єдність рідної землі -  основа нації і держави".

Презентуючи виставку "Держава не будується в будучині, держава будується нині" бібліотекар Марина Худьо зазначила, що кожен із нас має бути гідним своїх предків, берегти волю і Незалежність України, особливо в даний час, коли наші сини захищають цілісніть держави, поважати свій народ і його мелодійну мову. Тому, шануймо себе і свою гідність і шановані будемо іншими.

Братківчани святкують ДЕНЬ НЕЗАЛЕЖНОСТІ

«У перевеслі  вічної краси народ торує долю України» – так поетично звучало свято Незалежності у с. Братківці, яке підготували працівники Народного дому,  бібліотеки та школи.
Розпочалось воно Божественною Літургією. Після Служби Божої, з процесією  разом  з о. Іваном Воленюком, Братківчани пішли на Символічну могилу,  де молилися за Україну, за полеглих вояків УПА, за Небесну Сотню,  за бійців у зоні АТО, за мир.
З короткою історичною розвідкою про трагічні події, що відбулися 6 березня 1946 року на подвірї хати Сунаків, виступила Ірина Цехоня, активна просвітянка, голова «Союзу Українок» району.
Свято продовжили на площі Євгена Коновальця, в центрі якої  розмістились державні прапори  і  красувалась  квіткова композиція – «Україно, барвиста  моя».
Ведучі Марія Лесів та Влад Костик ще раз привітали всіх з Днем Незалежності та запросили до виступу солістів, читців, учасників літературно-музичної композиції, жіночі ансамблі «Молодичка» та церковного хору. Виступи юних, але уже досвідчених аматорів сцени Марії Лесів, Евеліни Шкодин, Діани Луцик,Мар’яни Купранець вселяли  в серця і душі людей промінчик надії, що  над Україною знову буде мирне небо, а вороги згинуть, як роса на сонці.
В ході свята зав. філіалом бібліотеки Оксана Пастернак підвела підсумки поетичного конкурсу поезії обдарованої молоді «Живи Україно». Ведучі свята запросили оглянути виставку малюнків «Україна дитячими очима».

Завершувалось свято на головній площі села, але воно перенеслось в родини. Братківчани добре знають  ціну здобутої Незалежності!

День Незалежності у Сихові

Урочисті позивні  свята «РІДНИЙ  КРАЙ,  ДЕ  МИ  ЖИВЕМО,  УКРАЇНОЮ  ЗОВЕМО»  закликали  сихівчан  на   просторий  шкільний  стадіон,  щоби  спільно  відзначити  25- річний  ювілей  НЕЗАЛЕЖНОСТІ  УКРАЇНИ. …На вітру  розвивається  ДЕРЖАВНИЙ  ПРАПОР… Звучить  ГІМН  УКРАЇНИ… Навіть  найменшенькі були дуже чемні, вони тихесенько, рівненько  стояли  біля  своїх  батьків. Присутніх на  святі благословив  о. Василій, парох  села.  Короткий  екскурс в  історію  державності з  часу  проголошення  НЕЗАЛЕЖНОСТІ  УКРАЇНИ  пригадала Наталія Юрків, вчитель історії місцевої школи. Свої таланти – хто співом, хто грою на музичних  інструментах, хто танком, хто декламуванням поезії – все юні артисти присвячували Україні.  
         Звучала поезія Тараса Шевченка, Івана Франка, місцевих поетів Віктора Романюка, Теодори Савчинської – Латик, Лесі Павлів, а пісні підхоплювали всі присутні. Маленькі діточки витанцьовували на травичці так, що очі розбігались – на кого дивитись.
         Бальзамом на душу було виконання пісень церковного хору. Парох о. Василій, сільський голова Ярослав Филик, депутат районної ради Михайло Пагула щиро подякували організаторам свята Галині Франків, бібліотекарю села, Володимирі Мельник, директору Народного дому, всім артистам. Вони ще раз привітали зі святом державності, з першим 25-ти річним ювілеєм Незалежності, а найголовнішим побажанням було: Мирного  неба над Україною.
      На завершення прозвучав у спільному виконанні церковний Гімн «Боже, Великий, Єдиний…».  

Село Верхня Лукавиця. Урочиста хода до дня Незалежності України!

Україна починається з найменшого!!!

Тішить, що ці малята розуміють свою роль в побудові державності набагато краще, ніж деякі дорослі! Україна - це Ти!!!

День Державного Прапора в РДБ

23 серпня українці відзначають свято - День прапора України, державного символу нашої держави,  яке відзначають не тільки в Україні, а й далеко за її межами . В Стрийській районній бібліотеці для дітей день розпочався поетичною вервичкою посвят цій події .
Прапор - це державний символ
Він є в кожної держави;
Це для всіх - ознака сили;
Це для всіх - ознака слави.
Синьо - жовтий прапор маєм:
Синє небо, жовте жито
Прапор цей оберігаєм ;-
Він - святиня, знають діти.
Прапор свій здіймаєм гордо,
Ми з ним дужі і єдині,
Ми навіки вже - народом,
Українським, в Україні.
Тож нехай цей святковий день принесе всім радість, жовтий колір стиглого хліба і спокій блакитного неба.

А в переддень 25 - ої річниці Незалежності України ми з користувачами розпочали флешмоб  "Ми - це Україна ".

Долучайтеся . Зі святом Незалежності всіх!



Нездоланність українців – єдність держави

 Центральна районна бібліотека готуючись до 25- ти річного ювілею Незалежності України провела інформаційно – просвітницьку роботу по поглибленню ознайомлення з творцями національної ідеї, з державотворчими процесами в Україні: тут пройшли і історичні читання, і заняття студій – правознавчих, літературних, історичних.
23 серпня – присвятили Дню Державного Прапора. Користувачі мали можливість не тільки прослухати насичені конкретні історичні факти з історії геральдики, але й оглянути відповідну літературу.
Завершився День
Державного Прапора в бібліотеці бібліотечними сходинами «Нездоланність українців – єдність держави»









"Берег любові в житейському морі тривог" /до 160 - ої річниці від дня народження Івана Франка/

Пісня і праця великі дві сили!
Їм я до скону бажаю служить.
                                     Іван Франко

21.08.2016 року в бібліотеці  села Верхня Лукавиця  проведено літературно - музичну композицію "Берег любові в житейському морі тривог" до 160 - ої річниці від  дня народження Івана Франка.
В основу вечора було покладено поему Ганни Семак написану тридцять років назад  "Сон",  присвяченну коханню Івана Франка до Ольги Рожкевич.

Зачитували твори Великого Каменяра користувачі бібліотеки.



Стежками Закарпатського регіону

     Програму підвищення кваліфікації і самоосвіти працівників бібліотек району, методичні дні сплановано так, щоб і вдосконалити  навики інформаційного забезпечення читачів і напрацьовувати досвід щодо популяризації спеціалізованої, довідкової, художньої і дитячої літератури, а також накопичуємо знання про різні регіони  України.
         На серпень заплановано і проведено краєзнавчо – духовну мандрівку по Закарпаттю. Зокрема,  наш шлях пролягав по трасі Стрий – Джублик – Берегово – Мукачево – Стрий.
         В ході екскурсії працівники бібліотечної системи ділились цікавою інформацією про геологічну будову Карпат, гірські річки, а також про легенди пов’язані з Карпатським краєм.
         В духовному комплексі Джублик ми мали можливість спільно молитися на Службі Божій і зі всіма прочанами просили Божого милосердя для родин наших, для всієї української бібліотечної спільноти, для захисників, що охороняють землю від російської напасті.
         Наш шлях проліг до термальних джерел Берегова. Тут ми не тільки пізнали історію розробки цих джерел, але й спробували лікувальні оздоровчі можливості. Буде  чим поділитися  з читачами.
        Завершувався  наш такий  насичений   позитивними емоціями  від побаченого, почутого день. День, що ще більше додав впевненості, що немає кращого, багатшого, чарівного куточка на землі, як наша оспівана у піснях, вимолена в молитвах Україна. 
День, що відкрив нову сторінку у вивчення рідного краю.



Літературно-краєзнавча студії до 160 років від дня народження Івана Франка

2016 рік  -  оголошено роком Франка. За величиною й багатством творчої спадщини Іван Франко не має рівних собі в історії української  культури , літератури . Він поет, прозаїк ,  драматург, фольклорист, літературознавець, філософ, історик, економіст, публіцист, перекладач,  громадський діяч ...
В Стрийській районній бібліотеці для дітей до відзначення ювілею великого Каменяра  проведено літературно - краєзнавчі студії  "Хай сяє нам благословенне ім" я славетного Франка ". Науковий працівник краєзнавчого музею "Верховина " Романа Савчин ознайомила  читачів  з  цікавими матеріалами перебування Івана Франка на Стрийщині ,  зокрема в м. Стрию, селах Завадів,  Довге,  Голобутів,  Дуліби,  Грабівці ..., про літературну та громадську діяльність, про великих подвижників нашого краю з ким зустрічався і працював Франко . Читачі з с. Довге,  Завадів ,  Дуліби декламували поезії , розповідали цікаві факти про перебування поета в їхньому селі.

Ведуча свята, заступник директора по роботі з дітьми Світлана Зборовська презентувала присутнім  виставку - посвяту "Франкове слово - то криниця, спіши з його джерел напиться ", з етнографічною  та фольклорною діяльністю Франка на Стрийщині  та  запросила до участі в різних заходах по вшануванню памяті  І . Я . Франка.



ЇЇ величність – книга


         Книга — одне з найбільших див,            створених людиною. З книги ми                дізнаємося про минуле та день                 сьогоднішній, вона веде нас у захоплюючу подорож по країні Знань: розповідає про те, як вирощують хліб і зводять будинки, приборкують ріки.
Як не можна жити без повітря, води та хліба, так не можна жити і без книги. Недарма і прислів’я є: «Хліб годує тіло, а книга — розум». Книга в руках дитини під час літніх канікул - це особ¬лива сторінка роботи бібліотеки. Це плацдарм ефективного застосування професійних і творчих зусиль та період найкращого позитивного впливу на читача - дитину. В бібліотеці с. Горішне проведено пізнавально – літературний уік-енд « Літо+книга+я=друзі».Слухачі дізналися, що саме з книголюбів виходять більш вірні друзі, що читаючи книги, ми не лише здобуваємо знання, а й збагачуємо мову, розкриваємо творчі здібності.  Бібліотекар Галина Кидик  провела годину дозвілля «Пограємо – почитаємо і світ пізнаємо». Читачі бібліотеки підготували флеш- моб «Дружимо з книгою».






Свято Маковея в районній бібліотеці для дітей

Серпень багатий святами. 14 серпня за новим стилем в народі святкують свято Маковея, яке в церковному календарі називають днем ​​семи мучеників Маковеїв. В цей день в церквах омсвячують воду, мід, квіти і мак.
            В районній бібліотеці для дітей працівники розповідали читачам про дивовижні цілющі властивості квітів і трав, про народні звичаї та традиції, обрядові страви цього свята, зачитували перекази та легенди.
А ще провели майстер - клас по складанню букетів - "маковійчики", які потрібно освятити в церкві і зберігати протягом року.
            Впродовж дня користувачі могли ознайомитись з книжковою виставкою
"Свято Маковея - перший медовий Спас».
  Методична служба в складі С.Зборовської – заст.директора по роботі з дітьми, І.Форостини – зав. ВКіОл, Л.Бур – бібліографа ЦРБ  на чолі з директором Стрийської РЦБС Г.Цуцуп здійснили виїзд в бібліотеки-філії сіл: Любинці, В.Стинава, Н.Стинава, Гірне, Дуліби для вивчення стану діяльності даних установ за період 2015-2016 рр.
В ході роботи працівники району ознайомились з:
- веденням облікових документів;
- індивідуальною роботою з користувачами;
- диференційованим обслуговуванням;
- співпрацею з громадськими організаціями;
- роботою з бібліотечним фондом;
- роботою з користувачами – дітьми та ін.
За основу у своїй роботі кожна сільська бібліотека  вміло залучає користувачів до читання, навчає орієнтуватися у світі інформації, користуватися найрізноманітнішими джерелами, знати де і як можна підібрати необхідну книгу з даної  тематики, співпрацювати з різними громадськими інституціями, приймати активну участь у культурно-просвітницькій роботі села, примножувати, збагачувати та не забувати традиції рідного села.