«Юнацтво сповнене надії» /до 99-ої річниці бою під Крутами/





« Як сніги покривають землю,
Як нам білим встелять путь,
  Спом’янемо тую славу,
  Що осталась нам з – 
             під Крут»

«Хто не знає свого минулого, не вартий свого майбутнього». І це дійсно так, бо так само, як дерево тримається на землі своїм корінням, так людина тримається на землі своїм минулим.
У довгій, тисячолітній історії українського народу є багато геройських сторінок. До них линемо ми щораз своїми думками, розгортаємо карту за картою, сторінку за сторінкою й шукаємо у них нашої слави й нашої сили, шукаємо у героїчних чинах найглибшої основи для відродження віри у нашу правду й нашу перемогу.
Серед героїчних сторінок нашого недавнього минулого вибивається на перше місце одне коротке слово – «Крути»! Це одне слово виказує сьогодні цілу скелю думок і глибоких почуттів, які лягли в основу українського націоналістичного руху. Воно стало прапором і провідною зорею нового українського покоління.
Україна пишається молодими Героями. Пам’ять про них, як і та велична слава, за яку вони боролися – невмируща. Вічна їм слава.
З нагоди відзначення 99-ої річниці вшанування памяті Героїв Крут, бібліотеки Стрийщини провели низку патріотичних заходів:
-Історичні екскурси «Нема любові понад ту, що окропила кровю Крути», «Дорогою ціною», «Через крути до майбутнього» (б-ки сіл: Кути, Лисятичі, Голобутів, В.Стинава); година історичної пам’яті «Нема любові понад ту, що окропила кров’ю Крути» (б-ка с. Угільня, Добрівляни); історичні віражі «Крути –трагедія і гордість України» (б-ка с.Воля Задеревацька);  радіочитання «Нема любові понад ту, що окропила кров’ю Крути» (ЦРБ); година історичної пам'яті «Крути – смолоскип, запалений у Незалежність», «Юнацтво сповнене надії»  (б-ка с.Баня Лисовицька, Розгірче);  
історичні мандрівки «Ви за свободу гинули без скарги…» (б-ка с. Розгірче, Верчани, Добрівляни, Завадів, Горішнє); історичні читання «Ту гарячу кров святу повік Вкраїні не забути» (б-ка с.Ходовичі, Ярушичі, Слобідка); літературно-музична композиція «Крути – цвіт української нації» (б-ка с.Олексичі, Добряни, Жулин, Довге); караван історій «На Аскольдовій могилі Український цвіт», «Квітки у полі, там де Крути...»  (б-ка с.Бережниця, Заплатин, Лани Соколівські, Пятничани, Луги, Пукеничі).
Українці, ось уже вкотре  вшановують пам’ять молодих борців за волю, полеглих під залізничною станцією Крути. Вшановують память тих,  які гордо, за лицарським козацьким звичаєм, душу й тіло поклали за самостійність, за незалежність, за волю Батьківщини.
«Понад все вони любили свій коханий край», — писав Павло Тичина. Визначально, що ця жертовна любов зародилася в серцях молодих людей, найкращих представників українського студентства. 

Презентація книги Теодори Савчинської - Латик "Герої наші не вмирають..."


Народ мій в генах волю має,
Історій факти - наша честь...
                                                    І дух наш ворог не зламає,
                                            В віках на вічно, вчора й днесь.

Напередодні героїчної і водночас трагічної сторінки нашої історії - подвигу героів Крут - подвигу, який ввійшов до літопису боротьби за незалежність Вітчизни, як одне із свідчень незламності духу українського народу, в районній бібліотеці для дітей відбулась презентація книги Теодори Савчинської - Латик "Герої наші не вмирають..."
Виважені і хвилюючі слова чергової збірки поезій присвячені героям Крут, героям і жертвам Майдану, Героям Небесної Сотні, Герою України, стриянину - Андрію Корчаку, сьогоднішнім подіям на сході України, національним символам.
В презентації взяли участь старшокласники Добрянської школи разом з директором Василем Зубрицьким та вчителькою Галиною Киринчук, учасницею Майдану Іриною Чергавою.









           Цікаві історії про написання книги, життєвий і творчий шлях поетеси, взаємний діалог з дітьми, декламування поезій учнями та бібліотекарями, історичні факти трагічних подій Майдану зробили зустріч дуже зворушливою, душевною, пізнавальною.

Історичний урок до Дня Героїв Крут в бібліотеці-філії с.Дуліби

 29 січня в читальному залі бібліотеки с. Дуліби проведено історичний урок "Крути - трагедія і гордість України". Перед учасниками та гостями свята виступив сільський голова Петро Ігорович Васильків , який розповів присутнім про героїчний подвиг Героїв Крут. 
          Зав. філіалом Галина Сосна розповіла про героїчну участь Січових Стрільців при обороні Києва.

На завершення присутні переглянули фільм "Бій під Крутами" після якого директор Народного дому с. Дуліби Лілія Кобзар провела мастер - клас по виготовленню жовто - блакитних віночків з бісеру. 




Трагедія й звитяга Крут


Крути, Крути … Пом'янем…
         За Вкраїну ви померли
       Для країни ми живем!
 
Щороку Україна схиляє голови перед  300–ма героями Крут.
  З метою вшанування пам'яті героїв , формування в дітей співчуття до трагічної долі героїв, 27 січня в бібліотеці  с. Грабовець, спільними зусиллями всіх бібліотек ОТГ  проведено годину історичної правди  «Трагедія й звитяга Крут».
         Відвідувачі бібліотек Грабовецької  громади  з затамованим поглядом слухали розповіді бібліотекарів с. Грабовець, Монастирця, Колодниці і Довголуки про  чорні сторінки історії нашої України. Пісні і вірші звучали з уст учасників заходу – це читачі 1-11 класів.
         «Сьогодні наша держава проходить важливі випробовування захищаючи Східні кордони від російської агресії. Вони готують нам нові Крути. Не спім! Будьмо готові, щоб у нашій долі нових Крут більше не було» - такими словами зав.бібліотекою Любов Берездецька закінчила історію про наших героїв.
         Участь у заході взяли заступник сільського голови В.М Тучапський та економіст  Р.Лев-Караєва , які подякували та побажали всім учасникам підтримувати пам'ять про героїв нашої України.

          На закінчення о.Зеновій  окропив свяченою водицею і поблагословив та  побажав нових зустрічей  у бібліотеках.

Літературно-історичний вернісаж «Соборна Україна: від ідеї до життя»

Нехай ніхто не половинить,
Твоїх земель не розтина,
Бо ти, єдина, Україно,
Бо ти на всіх у нас одна.
23 січня в Районній бібліотеці для дітей проведено літературно-історичний вернісаж «Соборна Україна: від ідеї до життя». Користувачі ознайомились з історичними фактами великого державного свята - Дня соборності України, з літературою, де відображені події цих буремних днів, декламували вірші авторів різних поколінь. На захід до бібліотеки прийшли заступник керівника справами Стрийської районної ради Василь Гриб, художник, член Національної Спілки Художників України, викладач Стрийського художнього училища Ігор Мельник та Олександр Чучвага - учасник антитерористичної операції з позивним «Проповідник», який служив мінометником-коригувальником в 72-й гвардійській бригаді. Маючи мирну професію комп'ютерного майстра, п. Олександр пішов захищати незалежність України, щоб ворог не топтав нашої землі, щоб Україна була єдиною, сильною державою. Розповідав реальні історії про першого знищеного кулеметним вогнем ворожого снайпера з відстані 1900 метрів, про важкі будні і веселі моменти від одержаних дитячих листівок з побажаннями, малюнками і словами підтримки. Відповідав на безліч дитячих запитань і скромно мовчав про присвоєння Президенської нагороди – орден «За мужність» ІІІ ступеня.
  Продовжив цей  захоплюючий, пізнавальний захід  Ігор Мельник, член Національної Спілки художників України,  організатор  дитячих, юнацьких молодіжних заходів. Метою його волонтерської роботи з такою категорією учасників- пробудити  бажання творити, розвивати приховані здібності. І цей майстер-клас підтвердив, що в кожному є талант, тільки потрібно його розвинути.  Під час проведення майстер-класу отримали завдання по групах відтворити всю красу, багатство Єдиної Соборної України. Учасники захистили свої творіння. Приємно було, що захист проходив не тільки прозою, але й поетичними рядками, які читачі встигли створити. Отже, фантазії не було меж. На завершення учасники вернісажу, подивилися відеоролик процесу роботи над створенням картин п. Ігоря і  переконалися, що все  в їхніх руках, в їхніх  можливостях, тільки треба для цього  наполегливо працювати.
    На завершення  п. Василь Гриб подякував всім, хто організував, хто поділився частинкою своєї душі, свого таланту від Бога, всім читачам, спадкоємцям Величної  Соборної України  і висловив впевненість в тому, що разом - ми велика сила.

Різдвяний вертеп

 Ісус Христос охрестився
У ріці Йордані.
Він крокує нині світом
У славі і шані
Дай Боже вам і нам,
Місту і селу,
І кожному двору
З року в рік
На цілий вік
Щастя і достатку,
Щоб не було упадку!
Нехай Хрещення Господнє в хату,
Радості вам принесе багато,
Розбудить приспані Надії,
Добром і Щастям Вас засіє,
Водицею окропить та любов'ю,
І подарує вам міцне здоров'я!

       Таким гарним вітанням в районній бібліотеці для дітей  розпочалось бібліотечне святкування Йордану, Богоявлення, яке завершує різдвяно-новорічне дванадцятидення. На запрошення бібліотеки відгукнулися учасники молодіжної організації Українська Молодь Христотові /керівник Орест Чабан/ з постановкою вертепу. Дійовими особами дуже вдало, артистично відтворено драматичне дійство про народження Ісуса Христа, появу благовісної зірки на небі, пастухів та трьох царів, що йдуть на поклін до новонародженого дитяти. Наприкінці вистави вертепники колядували, а до віншувань приєдналися всі учасники святкування.





З ім’ям і словом Кобзаря хай квітне у віках Соборна Україна /до 98-ої річниці Соборності України/

Двадцяте століття залишило нам у спадок вершинні події минулого, які, віддаляючись, не втрачають своєї значущості та актуальності, потребуючи осмислення сконцентрованого в них історичного досвіду боротьби українства за свободу, незалежність, державність. До таких подій належить 22 січня 1919 року - день ухвали Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки. Цій даті судилося навічно вкарбуватися в історію України величним національним святом - Днем Соборності.
Саме того зимового дня в золотоверхому Києві під перегук дзвонів Святої Софії було ухвалено рішення про об'єднання двох, розділених історичною прірвою, гілок українського народу. В Універсалі Директорії УНР наголошувалося: "Здійснились віковічні мрії, якими жили і за які умирали кращі сини України. Однині є єдина незалежна Українська Народна Республіка".
Знагоди відзначення 98-ої річниці проголошення Соборності України бібліотечними працівниками району проведено низку патріотичних заходів.
 - інформаційний дайджест «Соборність України – понад усе» - б-ка с.Слобідка;
- виставка-діалог «Важлива віха в історії України» - б-ка с.Колодниця;
- історичні читання «Соборна Україна: від ідеї до життя» - ЦРБ, б-ки сіл: Завадів, Олексичі, Любинці, Райлів, Семигинів;
- караван історій «Любіть Україну у сні й наяву, вишневу свою Україну»-  б-ки сіл: Пукеничі, Райлів, Нежухів;
-історична мандрівка  «З імям і словом Кобзаря хай квітне у віках Соборна Україна»-  б-ки сіл: Лотатники, Н.Лукавиця;
- історичний вернісаж «Сила нації – в її єдності» - б-ки сіл В.Лукавиця, Заплатин, Добрівляни, Кавсько;
-історична година «Соборність України – понад усе!» - б-ки сіл: Грабівці, Горішнє;
-тематичний вечір «Соборність України: символ свободи та єднання України» б-ка с.В.Стинава, Бережниця;
-година державності «Соборність України – основа державності» б-ка с.Воля Задеревацька;
- година патріотизму «Соборність України: символ свободи» б-ка с. Загірне;
- історична година «Суверенна моя Україна»- б-ка с.Довге;
- історичні хвилинки «Україно. Соборна державо..» - б-ка с.Сихів.



Такі заходи патріотичного характеру пройшли і в інших бібліотеках району

«Суверенна моя Україна»

      «І знов, і знов – у котрий раз!
     Зійшлися ми в одній родині
       Щоб памянути славний час,
           Себе принесли кращі з  нас…»

         В неділю, в бібліотеці с.Довге проведено історичну годину «Суверенна моя Україна».
         22 січня визначна дата в історії нашого народу – День проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки. Розділений кордонами, український народ засвідчив свою міцність, згуртованість, культуру та духовну єдність – зумів вистояти та об’єднатись, і це завдячуючи Дню Злуки.
         «Українська Соборність – це спільна перемога українців у боротьбі за права, свободи та незалежність, це найвища цінність, яку ми маємо берегти і якою пишатися і передавати із покоління в покоління» - зауважила у своїй доповіді зав.бібліотекою Наталія Крива. І справді, день 22 січня 1919 року був одним із найпрекрасніших історичних моментів нашої непростої, нерідко трагічної історії, назавжди залишиться у пам’яті українського народу – Свято Соборності України.
         Про Велику Злуку розповіла присутнім історик за фахом, жителька с.Довге Стефанія Пилипчій. Євгенія Мацигін, методист дошкільного закладу «Сонечко» декламувала вірші сучасних письменників Стрийщини про Україну.
         Під супровід гітари у виконанні Володимира Барана прозвучали українські пісні.

         На завершення історичної години п.Стефа подарувала користувачам бібліотеки найціннішу книгу видавництва МЮНХЕН (1974р.) «Євген Коновалець та його доба», а Михайло Пилипчій, який є постійним читачам та спонсором – газету «Заграва».

Свято Василя й Маланки в с.Лотатники

14 січня, після Богослужіння, вулицями села Лотатники, хлопці та дівчата, одягнені в українські строї, з колядками та щедрівками, новорічними віншуваннями водять Василя й Маланку від хати й до хати, вітаючи подорожніх, забавляючи, жартуючи.
Завітала Маланка і до нас, в сільську бібліотеку, вітаючи працівників та читачів із святом, бажаючи усяких гараздів. Радо зустрічали їх директор Народного дому Наталія Глушко та бібліотекар бібліотеки Іванна Паращишин, які щиро дякували за подаровану радість та святковий настрій.

На завершення прозвучала дзвінка, гучна коляда. 

Новий рік в РДБ





     

      Напередодні старого Нового року до бібліотеки з колядою і віншуваннями прийшов колектив художньої самодіяльності народного дому села Дуліби з керівником Лілею Кобзар. Щирі дитячі побажання та взаємно і працівників бібліотеки додають надії і оптимізму нам всім. Тож нехай 2017 рік увійде у наші домівки щедрим гостем, принесе з собою здоров'я та достаток, спокій і мир!
                                       Христос Рождається! Славімо його!



Майстер-клас по в’язанню хустини

Напередодні різдвяних свят кожна людина повертається в думках до предвічних українських традицій.. Сьогодні з ініціативи Ольги Боднар, головного спеціаліста відділу культури та на запрошення Романи Савчин, наукового працівника краєзнавчого музею «Верховина» працівники установ культури Стрийщини та читачі бібліотеки завітали в музей Ольги Бачинської на майстер-клас по в’язанню хустини, який провела майстриня Вікторія Грицюк.

«Магічну роль в житті української жінки відігравала хустина, це атрибут заміжньої жінки. Хустка як невід’ємний елемент одягу підкреслює його буденність чи святковість, інформує про родинний, матеріальний статус жінки, нагадує її обов'язки» – такими словами розпочала майстер-клас пані Вікторія.





Саме сьогодні наші дівчата підкреслювали свою чарівність, навчилися в’язати хустини на всі випадки життя (на шлюб, хрещення, на щодень). У всіх присутніх було бажання зберегти символи людської пам’яті від забуття і байдужості. Романа Савчин після майстер-класу ознайомила присутніх із етнографічною колекцією музею.